Muzeum

VE VÝCHODOČESKÝCH RATIBOŘICÍCH VZNIKLO PRVNÍ HERECKÉ MUZEUM V ČECHÁCH

Za celým projektem stojí od nápadu po realizaci režisér Tomáš Magnusek, kterému se podařilo zpřístupnit muzeum v květnu 2017: „V tomto regionu pracuju, žiju, miluju ho. Okolo této budovy jsem chodil a myslel si na ní téměř čtyři roky. Další tři roky jsem se snažil své myšlenky postupně realizovat“. „Zprvu bláhový leč potenciálem nabitý nápad zasáhl hlavně mou rodinu, která si díky tomu sáhla na dno nejen fyzických sil. Ne jinak tomu bylo od začátku u kamarádů, přátel a pár nadšenců. Postupem krátkého času přibylo několik firem, podnikatelů, řemeslníků, bez kterých by tento projekt zůstal pouze v mé hlavě nebo na papíře. A jim patří opravdový a hluboký dík. Při vstupu do objektu je všem věnovaná zeď slávy a díků.“

Objekt muzea nese název Herecký dům Viktorka a stal se novou turistickou zajímavostí nejen v Ratibořicích, ale minimálně v celé České republice. Návštěvníkům je k dispozici muzeum, restaurace, víceúčelový sál, pokoje hotelového typu a zázemí pro hosty. U budovy vznikl rovněž první chodník slávy a připravuje se herecká alej, která bude připomínat osobnosti, které už nejsou mezi námi.

Myšlenkou vybudovat herecké muzeum bylo od prvopočátku důstojné vzpomenutí a co možná nejširší vzpomínka na ty, kteří svým životem a uměním provází a obohacují současné generace, ale i ty před námi. Proto ve spojení s umělci našich srdcí nebo jejich potomky vám přinášíme expozici dosud nevídanou jak svým rozsahem, tak svou hodnotou. Budete si moci zavzpomínat na krásné zážitky a tak trochu proniknout do soukromí vašich lásek a hrdinů.

Nedílným doplňkem muzea je stylová restaurace. Restaurace má koncept tradiční české kuchyně. Účelem tohoto počinu je naplnění pohodových výletů do kraje Boženy Němcové, který zde po dlouhá léta nebyl nijak zastoupen. Cenový rozsah je více než příznivý a samo o sobě láká vyzkoušet i tento druh zážitku.

Pro ostatní doprovodné akce, ale i celoročně návštěvníkům malebného údolí Ratibořic nabízí Viktorka možnost ubytování, odpočinku a relaxace.

Dovolte nám tímto, Vás co nejsrdečněji pozvat do tohoto koutu naší země a podělit se s Vámi o zrealizovaný nápad „vybudovat něco výjimečného v našem regionu, co sahá dál než za hranice České republiky“

Provozní doba:

Každý den, tedy od pondělí do neděle od 08:00 – 20:00 po celý rok.

Hromadné prohlídky pro skupiny dospělých, seniorů či žáků různých typů škol s výkladem o historii muzea, získávaní darů od herců a jiné můžete objednávat telefonicky na čísle +420 721 232 678 či e-mailem zasláním zprávy na adresu info@hereckemuzeum.cz.

Vstupné:

100 Kč – dospělí
50 Kč – děti od 6 do 15 let, senioři, držitelé karty ZTP a ZTP/P
Skupinové vstupné se řeší individuálně s pracovníkem recepce.
Děti do 6 let mají vstupné zdarma.

Víceúčelový sál:

Víceúčelový sál je možno využít pro soukromé i společenské účely. Je tu k sezení 50 míst. Lze jej ovšem jakkoliv přestavět a upravit na workshop, školení, poradu či divadelní představení nebo koncert.

Nájemné za víceúčelový sál se řeší individuálně, a to buďto při osobním jednání nebo zasláním poptávky na e-mail info@hereckemuzeum.cz.

FILMOVÝ AKTIVIZAČNÍ POBYT PRO ŠKOLY V HERECKÉM MUZEU V BABIČČINĚ ÚDOLÍ

Program pro tento pobyt je následující:

1. den

příjezd, ubytování, nejlépe do 15:00 hodin
odpolední práce na realizaci námětu, potažmo scénáře krátkého filmu, povídky, klipu či jiného díla, jež si chce třída zrealizovat
večeře
večerní procházka po Babiččině údolí nebo prohlídka hereckého muzea (případně vlastní program školy)

2. den

snídaně
dopoledne rozdělení filmových profesí a rolí a zahájení natáčení díla
oběd
odpoledne natáčení díla
večeře + hodina wellness (bazén, vířivka, sauna)
večer kino (projekce filmu dle aktuálního výběru) / nebo vlastní program připravený pedagogickým dozorem

3. den

snídaně
dopoledne natáčení díla
oběd
odpoledne natáčení díla
večeře + hodina wellness k dispozici (bazén, vířivka, sauna)
večer setkání se zajímavým hostem z oboru filmové, divadelní či literární tvorby a ukázka filmové techniky

4. den

snídaně
dopoledne – zahájení postprodukce (střih, výběr hudby, aj.)
oběd
odpoledne – vlastní program pedagogického dozoru / část dokončuje dílo
večeře + hodina wellness k dispozici (bazén, vířivka, sauna)
večer slavnostní premiéra vlastního díla žáků

5. den

snídaně
odjezd do 11:00

Součástí programu tedy je:

  • strava (4 x denně – snídaně, oběd, svačina, večeře)
  • 1 x prohlídka hereckého muzea, 1 x projekce filmu, 1 x večer setkání s osobností, 1 x organizace vlastní premiéry
  • pracovník hereckého domu, který je Vaší skupině k dispozici během 1 – 4. dne a zrealizuje s Vámi snímek
  • možnost prostor k ubytování (prostory víceúčelového sálu ve svém spacáku)
  • pedagogický dozor je ubytován ve dvoulůžkovém pokoji s vlastním sociálním zařízením
  • program je šitý na míru věkové skupině, kterou si na začátku stanovíte

Lze udělat i jednodenní programy. Program pro rodinu, skupinu seniorů či jiný typ cílové skupiny. Rovněž si můžete Vy a Vaše děti, případně Váš kolektiv, vyzkoušet natáčení s filmovou kamerou, objektivy, jízdou, světly, zvukem. Pojďte si k nám natočit film či klip, který si u nás ve střižně nastříháte a z výletu si odvážíte krátký film natočený filmovou technikou.

Základní informace o muzeu:

Muzeum v hereckém domě Viktorka pro Vás svým způsobem vytvořili samotní herci. V tomto směru bylo vytvoření koncepce muzea velmi jednoduché. Drtivá většina herců věnovala své osobní či pracovní předměty. Od fotografií či rekvizit z jednotlivých filmů a divadelních představení, přes knihy, kostýmy až po osobní předměty a kuriozity. Přijďte se dotknout předmětu, kterého se dotýkal Váš oblíbený herec. Rovněž si můžete Vy a vaše děti, případně Váš kolektiv, vyzkoušet natáčení s filmovou kamerou, objektivy, jízdou, světly, zvukem. Pojďte si k nám natočit film či klip, který si u nás ve střižně nastříháte a z výletu si odvážíte krátký film natočený filmovou technikou.

Historie realizace muzea:

2011 – poprvé mluvím o nápadu vytvořit herecké muzeum či filmové studio. Místem, kde bych tento projekt chtěl zrealizovat bylo původně centrum Náchoda.

2012 – navštívil jsem poprvé dům čp. 12 v Ratibořicích nazývaný Monaco. Od té doby jsem o něm přemýšlel. Rozhodnutí o koupi nemovitosti přichází až na konci roku 2014 po několika dalších návštěvách.

2015 – v únoru podepisuji smlouvu o koupi nemovitosti s jejíni majiteli, od té chvíle začíná období zajištění financování, tedy shánění partnerů a vyřizování úvěru.

2015 – v dubnu předává Ing. Arch. M. Pour studii a návrh architektonického řešení budovy a přístavby.

2015 – v červnu zahajujeme bourací práce na původní budově, která byla v kritickém stavu, opravujeme původní střechu a podřezáváme budovu.

2015 – v srpnu je hotový projekt Ing. M. Slavíka k hereckému domu, vymyslel jsem mu název Viktorka.

2016 – v lednu se koná tisková konference k projektu, na kterou přichází desítka českých herců, patronem hereckého muzea je jmenován Martin Dejdar.

2016 – v květnu získáváme úvěr od České spořitelny a stavební práce na Viktorce se naplno rozjíždějí.

2016 – na přelomu srpna a září je hotová přístavba domu a pracuje se na zastřešení, mezitím se uvnitř původní budovy střídají řemeslníci.

2016 – během roku navštěvují stavbu i někteří čeští herci. Mimo našeho patrona i L. Švormová, prezident herecké asociace J. Hromada, E. Vejmělková, E- Hrušková či J. Přeučil.

2017 – konec dubna spuštěn provoz restaurace.

13. 5. 2017 – slavnostně otevřena celá budova pro veřejnost.

Zpracoval: T. Magnusek

Herci, kteří přispěli:

V našem hereckém muzeu jsou osobní dary od téměř stovky českých herců. Najdete zde kostýmy z českých filmů či pohádek, slavné filmové plakáty, scénáře k legendárním seriálům či soukromé předměty od osobností českého herectví všech generací. Všechny dary do muzea jsou originály.

Patronem muzea je herec Martin Dejdar. Expozici pro Vás připravili manželé Svozilovi z České Skalice, Bc. Aneta Doležalová, manželé Magnuskovi, Šperlingovi a Francovi.